Nyári kántorképző tanfolyam

Nyári kántorképző tanfolyam

Szeretettel várunk olyan, zene iránt érdeklődő vagy abban már járatosabb gyülekezeti tagokat, akik kedvet éreznek a kántori szolgálathoz, vagy már végeznek is ilyet, és szeretnék a zenei jártasságukat fejleszteni. A háromhetes program középpontjában a zenei képességek fejlesztése és a gyülekezeti énekek alapos megismerése mellett a hangszerjátékban való fejlődés, valamint a kórusmunka áll. A mindennapi tanulást esténként áhítat zárja, a rendszeres munkát pedig szabadon választott esti és hétvégi programok színesítik. A tanfolyam részeredményeit egymás után két vasárnapon, egy-egy istentiszteleti szolgálaton mutatjuk be, a végeredményről pedig az utolsó napon tartott zenés istentisztelet és ünnepi hangverseny keretében adunk számot.

A tanfolyamon a kántori munkához szükséges tantárgyakkal foglalkozunk – gondosan fölépített tantervek szerint évenként egyre magasabb szinten. Az egyes tanfolyamok végén a résztvevők vizsgát tesznek, s az elért eredményekről minősítő oklevelet kapnak, melynek birtokában a következő szinten folytathatják a munkát. Néhány esztendőnyi munka és a legmagasabb szint elérése után a jelöltek kántorvizsgát tehetnek és kántori oklevelet szerezhetnek.

A jelentkezőket – előképzettségüknek megfelelően – soroljuk a tanfolyam négy (A, B, C, D jelű) csoportjának valamelyikébe. Egy szint elvégzéséhez és a továbblépéshez kényelmes haladás esetén két nyári tanfolyam kell, de van rá mód, hogy valaki sikeres különbözeti vizsgával ezt a folyamatot fölgyorsítsa. Aki először jelentkezik a tanfolyamra, annak fontos megjelennie az előzetes bemutatkozó meghallgatáson. A meghallgatás időpontját a honlapon minden esztendőben közzétesszük. Ekkor kiderül, hogy a jelentkező milyen szinten áll az egyes tantárgyak ismeretében. Az eredmény alapján a tanfolyam tanárai eldöntik, hogy a résztvevő a tanfolyam melyik csoportjába kerüljön.

A tanfolyam résztvevői naponként ismétlődő órarend szerint dolgoznak. Minden szinten van egyéni hangszeres óra (kötelezően harmónium vagy orgona, választhatóan gitár), továbbá csoportos zeneismeret (szolfézs) és gyülekezeti ének óra, valamint kóruspróba. A tanfolyam tantervében emellett – a magasabb szinteken – megjelenik az egyházzene-történet, a hangszerismeret, a himnológia, az egyéni hangképzés, a karvezetés (vezénylés), a kargyakorlat (kórusmunka), valamint a gyülekezeti énektanítás anyaga is.

A résztvevők a tanfolyam ideje alatt beköltöznek a református gimnázium internátusába: ott kapnak szállást és teljes ellátást. Ennek költségéhez a Református Egyház Zsinati Irodája is támogatást nyújt.

A képzésre úgyszólván bárki jelentkezhet, aki elmúlt 12-13 éves. (A fiatalok általában ebben az életkorban válnak képessé arra, hogy 20 napig intenzíven foglalkozzanak azzal, ami érdekli őket, illetve arra, hogy ideiglenesen elszakadjanak a szülői háztól.)

"Menjetek be kapuin hálaénekkel, udvaraiba dicsérettel!" (100. zsoltár) 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el