
Nyári kántorképző tanfolyam
Nyári kántorképző tanfolyam
Szeretettel várunk olyan, zene iránt érdeklődő vagy
abban már járatosabb gyülekezeti tagokat, akik kedvet éreznek a kántori
szolgálathoz, vagy már végeznek is ilyet, és szeretnék a zenei jártasságukat
fejleszteni. A kéthetes program középpontjában a zenei képességek fejlesztése
és a gyülekezeti énekek alapos megismerése mellett a hangszerjátékban való
fejlődés, valamint a kórusmunka áll. A mindennapi tanulást esténként áhítat
zárja, a rendszeres munkát pedig szabadon választott esti és hétvégi programok
színesítik. A tanfolyam részeredményeit egymás után két vasárnapon, egy-egy
istentiszteleti szolgálaton mutatjuk be, a végeredményről pedig az utolsó napon
tartott zenés istentisztelet és ünnepi hangverseny keretében adunk számot.
A tanfolyamon a kántori munkához szükséges tantárgyakkal foglalkozunk – gondosan fölépített tantervek szerint évenként egyre magasabb szinten. Az egyes tanfolyamok végén a résztvevők vizsgát tesznek, s az elért eredményekről minősítő oklevelet kapnak, melynek birtokában a következő szinten folytathatják a munkát. Néhány esztendőnyi munka és a legmagasabb szint elérése után a jelöltek kántorvizsgát tehetnek és kántori oklevelet szerezhetnek.
A jelentkezőket – előképzettségüknek megfelelően – soroljuk a tanfolyam négy (A, B, C, D jelű) csoportjának valamelyikébe. Egy szint elvégzéséhez és a továbblépéshez kényelmes haladás esetén két nyári tanfolyam kell, de van rá mód, hogy valaki sikeres különbözeti vizsgával ezt a folyamatot felgyorsítsa. Aki először jelentkezik a tanfolyamra, annak fontos megjelennie az előzetes bemutatkozó meghallgatáson. A meghallgatás időpontját a honlapon minden évben közzétesszük. Ekkor kiderül, hogy a jelentkező milyen szinten áll az egyes tantárgyak ismeretében. Az eredmény alapján a tanfolyam tanárai eldöntik, hogy a résztvevő a tanfolyam melyik csoportjába kerüljön.
A tanfolyam résztvevői naponként ismétlődő órarend szerint dolgoznak. Minden szinten van egyéni hangszeres óra (kötelezően harmónium vagy orgona, választhatóan gitár), egyéni hangképzés, továbbá csoportos zeneismeret (szolfézs) és gyülekezeti ének óra és kóruspróba. A tanfolyam tantervében emellett – a magasabb szinteken – megjelenik az egyházzene-történet, a hangszerismeret, a himnológia, a karvezetés (vezénylés), a kargyakorlat (kórusmunka), valamint a gyülekezeti énektanítás anyaga is.
A résztvevők a tanfolyam ideje alatt beköltöznek a református gimnázium internátusába: ott kapnak szállást és teljes ellátást. Ennek költségéhez a Református Egyház Zsinati Irodája is támogatást nyújt.
A képzésre úgyszólván bárki jelentkezhet, aki elmúlt 12 éves.
ÚJDONSÁG! ÉVKÖZI KÉPZÉS
2025 nyarától megújult képzési formában zajlik a kántorképzés Debrecenben: a hagyományos, háromhetes képzést 2+1 hétre bontottuk szét, amelyből 2 hetet nyáron, 1 hetet pedig évközben (három alkalomra osztva) tartunk meg.
A nyári képzésen a gyakorlati tárgyakra (hangszerjáték, zeneismeret, gyülekezeti ének, karvezetés, kargyakorlat, énektanítás) és a készségfejlesztésre helyezzük a hangsúlyt a szükséges elméleti ismeretekkel kiegészítve, míg az évközi alkalmakon első sorban az elméleti tárgyak (himnológia, egyházzene-történet) elsajátítása történik.
Az évközi alkalmak egy-egy hétvégén (várhatóan 2025. októberében, 2026. januárjában és áprilisában) lesznek. Ennek részvételi díját is lehetőleg nyáron, előre kérjük befizetni.